mebel krzesło

Projektowanie mebli kuchennych- jak to zrobić dobrze?

Popularną strategią działania jest wykonywanie mebli kuchennych w zabudowie u stolarza. Istnieje na rynku bardzo wiele różnych firm, które oferują właśnie takie usługi, a dzięki nim można tak naprawdę stworzyć kuchnię idealną pod kątem jej dopasowania do naszych własnych potrzeb i upodobań. Fakt, że stolarz może wykonać dla nas właściwie każdą możliwą kuchnię sprawia, że mamy ogromne pole do popisu, ale też jednocześnie- możemy czuć się zagubieni, nie mieć żadnego ciekawego pomysłu i nie wiedzieć, co wybrać. W takim przypadku projektowanie mebli warto rozpocząć od narysowania wstępnego układu takich mebli, który często podyktowany jest ustawnością i kształtem naszego pomieszczenia, a także chociażby tak prozaiczną sprawą jak rozmieszczeniem sprzętów gospodarstwa domowego. Często układ mebli warunkuje miejsce, do którego może zostać doprowadzona woda oraz ewentualne zlokalizowanie okna.

Zasada trójkąta roboczego

Zlewozmywak, płyta elektryczna z piekarnikiem i lodówka to trzy najistotniejsze punkty w całej kuchni. Zasada trójkąta roboczego mówi o tym, że punkty te powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta, którego bok ma około 1-1,5 m. Wówczas gotuje się wygodnie i szybko możemy przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscami. Warto wziąć sobie do serca także i to, że spore znaczenie dla funkcjonalności kuchni ma ilość blatu roboczego. To tutaj kroimy, wałkujemy, zarabiamy, miksujemy- na blacie robimy wszystko, dobrze jest więc mieć na to odpowiednio dużo miejsca. Zawsze możemy też mieć ochotę poustawiać tutaj różne słoje, puszki na herbatę, często używane sprzęty- takie jak toster czy blender- na pewno powinien znaleźć się tutaj czajnik oraz chlebak i na to wszystko potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca.

Spiżarnia oraz miejsce do przechowywania

W każdej kuchni są to bardzo istotne rzeczy- czyli to, co znajdzie się wewnątrz szafek kuchennych. System koszy wysuwanych pozwala bardzo wygodnie przechowywać zapasy spożywcze, a także słoiki. W szczególności, taki kosz ma sens w szafkach narożnikowych, do których niejednokrotnie dostęp może być naprawdę bardzo utrudniony. Często stosowanym patentem jest aranżacja górnych szafek w ciągu roboczym aż po sam sufit. Tym samym wykorzystujemy przestrzeń do maksimum, ale też możemy w górnych szafkach umieszczać te akcesoria, których być może nie używamy na co dzień- np. blachy do pieczenia ciast, pucharki do lodów czy kieliszki.

W kuchni dobrze jest też od razu pomyśleć o tym, w jakim miejscu umieścić kosze na śmieci, tym bardziej, że poprzez segregację za pewne będziemy mieć ich co najmniej kilka. Dobrym pomysłem jest aranżacja koszy w wysuwanej szufladzie lub wewnątrz szafki- wówczas wygląda to estetycznie i nie rzuca się w oczy. Rozmiar koszy można dość łatwo dostosować do posiadanej przestrzeni, tym samym ich użytkowanie może być naprawdę bardzo funkcjonalne i komfortowe. Kosze można odpowiednio opisać.