projektowanie wnętrz

Styl skandynawski- idealny wybór do naszego mieszkania

Stylistyka skandynawska skradła nasze serca- projektując i urządzając swoje mieszkania bardzo często z niej korzystamy, nawet jeśli nie stosujemy się do wszystkich wytycznych związanych z tym stylem- mocno do niego nawiązujemy. Za pewne dzieje się tak dlatego, że wnętrza tworzone na modłę skandynawską emanują domowym ciepłem i przytulnym charakterem, a jednocześnie mają w sobie pewną harmonię i prostotę. Jakie założenia stylistyki skandynawskiej warto zrealizować we własnym mieszkaniu lub domu? Co na pewno zachęci nas do tego, aby tak projektować własną przestrzeń? Tych aspektów jest bardzo wiele!

Światło i przestrzeń odgrywają tutaj ogromną rolę

Ze względu na fakt, że w krajach skandynawskich bardzo często dni są albo ekstremalnie długie albo niewyobrażalnie krótkie- zawsze staramy się, aby wnętrza mogły być maksymalnie doświetlone. Z jednej strony poprzez duże okna, a z drugiej poprzez stosowanie jasnych kolorów, ze szczególnym uwzględnieniem ponadczasowej bieli, która pasuje tak naprawdę do wszystkiego. Jasne podłogi, jasne ściany, a nawet jasne kolory mebli dodatkowo sprawiają też, że nawet bardzo niewielkie pomieszczenia nagle stają się przestronne i znacznie bardziej przyjazne. Skandynawskie projekty często posiadają oszczędną kolorystykę, a mocne barwy znajdziemy raczej w dodatkach i detalach niż na całych ścianach. Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim to zwracanie uwagi na to, aby faktycznie było jasno, było dużo światła i sporo przestrzeni, bo w takich miejscach ludzie czują się najlepiej i żyje się im najbardziej komfortowo.

Wykorzystanie naturalnych materiałów

W skandynawskich wnętrzach jest miejsce na proste, metalowe dekoracje, ale jeśli mówimy o zwrocie w kierunku natury to przede wszystkim chodzi nam o drewno. Piękna, naturalna drewniana podłoga, drewniane, minimalistyczne w swojej formie meble. Wszystko to sprawia, że bardzo jasne kolory ścian zostają nagle ocieplone poprzez charakter drewnianych dodatków. Warto też zauważyć, że drewno jest materiałem bardzo trwałym, które naprawdę doskonale sprawdza się w codziennej praktyce. Na pewno warto zwrócić uwagę na jego jaśniejsze wybarwienia, a więc sosnę, buk, jesion czy na drewno bielone.

Przytulna aranżacja wnętrz

Wnętrza skandynawskie są przytulne, gdyż nie brakuje w nich domowych tekstyliów. Jest tutaj miejsce na ciekawe zasłony, ciepłe koce i interesujące poduszki. Jest też tutaj miejsce na sporą ilość zieleni, dlatego tak zachęcające jest, aby łączyć nurt skandynawskiej stylistyki z trendem urban jungle, gdzie tej uspokajającej zieleni wokół nas jest naprawdę dużo. Plecione koszyczki wyglądają stylowo, ale też dodają każdej przestrzeni funkcjonalności, gdyż zwiększają ilość miejsca do przechowywania. Przytulny charakter wnętrza z powodzeniem osiągniemy także poprzez stosowanie sporej ilości lamp, które dają miękkie światło punktowe. Tym samym dodatkowo doświetlamy naszą przestrzeń, ale też robimy to w sposób, który podnosi komfort życia w naszym mieszkaniu.