Powłoki walców oraz tulei

Walce, wałki, wały oraz tuleje- elementy te podlegają systematycznej eksploatacji, a co za tym idzie- regularnie trzeba sprawdzać ich stan pod kątem zużywania się powłok, którymi są pokryte. Wraz z upływem czasu, elementy te mogą przestać spełniać swoje zadanie, a wówczas regeneracja jest już konieczna.

Sama regeneracja wałów może zostać przeprowadzona przez przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją rozmaitych mieszanek do wytwarzania powłok. Cenione wyroby gumowe w przemyśle  to możliwość wykonywania powłok gumowych o różnej twardości. Do określenia pozostaje także typ gumy, z jakiej zostanie wykonana powłoka- może to być guma naturalna, silikonowa, a także syntetyczna.

Oprócz powłok gumowych istnieją jednakże także inne możliwości. Bardzo cenione są powłoki poliuretanowe, a także specjalnie natryskiwane powłoki metaliczne. Wiele firm decyduje się na powtórne pokrycie wałków dokładnie taką samą mieszanką, jaka znajdowała się na nich uprzednio. Jeśli wałek z taką powłoką dobrze sprawdzał się w praktyce- jest to strategia w pełni uzasadniona.

 

Specjalne właściwości mieszanek gumowych

 

Na etapie wytwarzania konkretnej mieszanki gumowej, można dodatkowo wzbogacić ją o specjalne właściwości. Zazwyczaj dodatkowe właściwości mają znaczenie w konkretnym procesie produkcji. I tak, mieszanki gumowe specjalnego przeznaczenia produkowane są dla firm, które produkują żywność- walce i wałki mają wówczas bezpośredni kontakt z żywnością i muszą być do tego dostosowane.

W niektórych firmach istotne staje się to, aby powłoka miała finalnie ulepszone właściwości uwalniające. W innym przypadku, ważne jest, aby walec posiadał dobrą kleistość konfekcyjną. Specjalną cechą jest wzmocnienie mieszanki w taki sposób, aby wykonana powłoka była wyjątkowo odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, wysoką i niską temperaturę lub też, aby powłoka walca była w stanie wytrzymać większe obciążenia.

Jeszcze inną cechą charakterystyczną powłoki jest jej antystatyczność lub też wprost przeciwnie- właściwości przewodzące. W podobny sposób można dostosować powłoki poliuretanowe. W miejscach, gdzie taki materiał lepiej się sprawdzi, również można zastosować mieszanki o specjalnych właściwościach. Z kolei do wykonania powłok metalicznych, konieczna jest specjalna komora natryskowa, w której umieszcza się element, aby równo i dokładnie pokryć całą jego powierzchnię. Z tego względu najlepiej wybrać firmę, która specjalizuje się w tego typu zleceniach i posiada do tego dedykowany sprzęt.