Co kryje się pod hasłem osprzętu instalacyjnego?

Aby możliwe było wykonanie instalacji elektrycznej w budynku, konieczne jest zakupienie wielu ważnych jej elementów. Część z nich stanowi pewną grupę, jaką określa się jako osprzęt instalacyjny. Z tym pojęciem spotkamy się za pewne w sklepach stacjonarnych, hurtowniach elektrycznych, a także w sklepach, które umożliwiają dokonywanie zakupów online. Z tego też względu dobrze jest wiedzieć, jakie produkty można do tej kategorii zaklasyfikować.

 

Elementy, które służą do zamocowania instalacji

 

Instalacja, aby mogła poprawnie funkcjonować- musi zostać w odpowiednio poprowadzona, najczęściej w wersji podtynkowej. Do tego celu nieodzowne są różnego rodzaju listwy elektroinstalacyjne, korytka i drabinki, kanały podłogowe, uchwyty oraz elementy mocujące. Dodatkowo, warto też wspomnieć o izolatorach, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania takiej instalacji. Ciężko jest jednak od razu, z miejsca wypisać, ile takich elementów będzie nam potrzeba. Bardzo często okazuje się to dopiero w trakcie. To, które produkty będą potrzebne oraz w jakiej ilości trzeba będzie je zakupić w dużej mierze zależy od sposobu układania przewodów w ramach budynku.

 

Poszczególne elementy instalacji muszą się ze sobą łączyć

 

Każdy dom czy mieszkanie dzieli się na obwody. Wszystkie rozgałęzienia muszą się jednak w jakiś sposób ze sobą łączyć. W tym celu stosuje się te elementy osprzętu, które służą do wykonywania połączeń w ramach instalacji. Są to odgałęźniki, puszki, złączki przewodowe, a także zaciski, które służą do łączenia ze sobą żył znajdujących się w przewodach.

 

Mówiąc o osprzęcie instalacyjnym warto także wspomnieć o gniazdkach, czyli kontaktach do podłączania urządzeń elektrycznych, a także o włącznikach oświetleniowych. Wybór tych elementów na rynku jest ogromy- można dopasować je do wystroju każdego pomieszczenia z osobna. Powinny one dobrze spełniać swoją funkcję, ale w przypadku tych elementów równie ważna jest ich estetyka- te elementy będą widoczne w mieszkaniu.