projektant wnętrz

Projektowanie wnętrz- czy to faktycznie praca marzeń?

Praca projektanta wnętrz wymaga ogromnej kreatywności, umiejętności tworzenia spójnych i praktycznych aranżacji, które będą dopasowane do potrzeb inwestorów i do bieżących trendów. Nie jest to więc taka prosta praca, gdyż dodatkowo bardzo często trzeba też mieć wiedzę z zakresu budownictwa czy sposobu projektowania i przeprowadzania remontów w różnego rodzaju budynkach. Mimo tego, wiele osób czuje, że taka praca będzie dla nich spełnieniem marzeń, a co za tym idzie- bardzo chcą zostać projektantami i robią wszystko, aby byli w stanie się z takiej właśnie pracy utrzymać. Faktycznie, każdy kolejny projekt może być jeszcze ciekawszy i dawać ogrom satysfakcji. Wobec tego, jak zostać projektantem wnętrz, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zdobywać interesujące pozycje do swojego portfolio?

Architekt a projektant to nie to samo

Warto rozróżnić te dwa zawody, chociaż mogłoby się wydawać, że te nazwy mogą być stosowane zamiennie i że znaczą to samo. Tymczasem, architekt posiada szerszy zakres obowiązków i uprawnień, gdyż, aby zostać architektem trzeba skończyć studia. Tym samym osoba będąca architektem może wykonywać wszelkie projekty od A do Z, czyli od etapu konstruowania i rozrysowywania projektu, aż po jego wcielenie w życie. Architekt może projektować różne budynki, nawet te najbardziej nietypowe. Może też zajmować się projektowaniem konkretnych pomieszczeń, może je doposażać i dekorować. Tymczasem projektant wnętrz ma znacznie węższe kompetencje, gdyż tak naprawdę może jedynie zajmować się tym końcowym etapem prac, czyli urządzaniem już wybudowanego wnętrza. Może proponować ciekawe rozwiązania meblowe, może doradzać w kwestii doboru materiałów. Aby zostać projektantem wnętrz- nie trzeba mieć studiów i nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Zazwyczaj wystarczające jest, aby skończyć jakiś kurs właśnie w tym kierunku, aby posiadać chociażby podstawową wiedzę, która może okazać się przydatna.

Warto rozpocząć działalność od założenia firmy

A najlepiej od założenia nie tylko własnej działalności gospodarczej, ale i strony internetowej z ofertą, a także z portfolio dotychczas wykonanych realizacji. Pamiętajmy bowiem o tym, że taką stronę można reklamować na szereg różnych sposobów, a tym samym możemy zapewnić sobie ciągłość zleceń, które też pozwolą uzupełniać na bieżąco nasze portfolio o naprawdę ciekawe pozycje. To, co bardzo często zachęca inwestorów do tego, aby skorzystali z oferty danego projektanta to zdjęcia z projektów już wykonanych. To po portfolio można ocenić, w jakim stylu dany projektant czuje się najlepiej, z jakich rozwiązań korzysta i czy jego projekt spełni nasze oczekiwania. Usługi projektanta bardzo często są też sobie polecane pocztą pantoflową, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tutaj również warto uruchomić kampanię, która pozwoli nam stać się naprawdę rozpoznawalną osobą w branży. Jak więc widać- istnieje bardzo wiele metod na to, aby być projektantem i tym samym, aby móc realizować swoją życiową pasję.