urządzanie własnego mieszkania

Projekt mieszkania- jak go opracować?

Nowe mieszkanie, w którym możemy tak naprawdę wprowadzać dowolne zmiany to ogromne pole do popisu. Przede wszystkim, jest to możliwość takiej aranżacji przestrzeni, która będzie dla nas komfortowa i która będzie spełniała nasze oczekiwania. Jednakże, być może nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, że samodzielne projektowanie mieszkania to ogrom pracy. Z drugiej strony to wspaniała przygoda i wyzwanie, którego warto się podjąć. Musimy być też przygotowani na to, że podczas urządzania wnętrz za pewne będziemy musieli zaznajomić się z ofertą wielu salonów wnętrzarskich i marketów budowlanych.

Pracę najlepiej jest zacząć od analizy własnych potrzeb

Każdy z nas ma w końcu inne wymagania. Jedni planują powiększenie rodziny, a więc zależy im na tym, aby w obrębie mieszkania móc wydzielić pokój dziecięcy. Inni wykonują pracę zdalną z domu i zależy im na własnym biurze. A jeszcze inni chcą mieć ogromną garderobę, która pomieści niezliczone ilości ubrań i butów. Dlatego też na wczesnym etapie projektowania przestrzeni najlepszym pomysłem jest wstępne rozpisanie sobie swoich wymagań, potrzeb i oczekiwań, a także pomysłów na to, jak urządzić własne mieszkanie w sposób, który będzie nam odpowiadał.

Podobna burza mózgów wiąże się z doborem odpowiedniego stylu mieszkania. I tutaj powinniśmy ustalić jedną, spójną wersję z domownikami, gdyż w takich kwestiach mogą pojawiać się rozbieżności. Mamy bardzo dużo różnych opcji: jakże modną stylistykę skandynawską, minimalistyczny styl nowoczesny, loft, styl angielski, styl klasyczny, a nawet styl kolonialny i inspirowany podróżami. Warto włożyć w projekt trochę serca i dodać coś od siebie, na przykład to, co wiąże się z naszym zawodem czy życiową pasją. Dzięki temu projekt staje się „jakiś”, ma swój niepowtarzalny styl, który czyni go interesującym i oryginalnym.

Wszystko trzeba dokładnie wymierzyć

Zasada ta jest ważna zarówno, kiedy chcemy kupić panele podłogowe, jak i kiedy chcemy dokupić do danego pomieszczenia odpowiednie meble. Sporym wyzwaniem jest urządzanie pomieszczeń nieustawnych- tutaj jednak zawsze możemy pomyśleć o zamówieniu czegoś na wymiar. Niesie to ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, możemy optymalnie zagospodarować całą posiadaną przez nas przestrzeń. Dodatkowo, mebel może być dokładnie taki, jakiego chcieliśmy, co oznacza, że ma szansę być idealny. Na pewno powinniśmy się zaopatrzyć nie tylko w metrówkę, ale i poziomice. Bardzo przydaje się też miernik laserowy, który może znacząco ułatwić nam życie.

Podczas aranżowania przestrzeni nie zapominajmy o dodatkach. To dzięki nim przestrzeń nabiera klasy i bardzo przyjaznego i przytulnego charakteru. Dodatków i dekoracji można szukać w sieciowych marketach, sklepach wnętrzarskich, ale też… Nawet na targach staroci. Znajdziemy tutaj wiele przedmiotów z duszą, których renowacja wcale nie musi być trudna i czasochłonna. Pamiętajmy, aby całość była spójna i aby się nam podobała- w końcu to nasze mieszkanie i nasze zdanie liczy się tutaj najbardziej.