Jak otworzyć firmę budowlaną w Hiszpanii?

Czy firma budowlana w Hiszpanii to dobry pomysł na biznes? Oczywiście, że tak! Dowiedź się, jak wygląda założenie spółki w Hiszpanii, co jest potrzebne, aby otworzyć firmę, gdzie znaleźć informacje o prawie budowlanym w Hiszpanii. 

Spółka w Hiszpanii to prostsze niż myślisz

Założenie spółki w Hiszpanii wcale nie jest trudne! Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (po hiszpańsku: sociedad de responsabilidad limitada) to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju. Innymi rodzajami formami działalności gospodarczej w Hiszpanii są sociedad anónima i sociedad comanditaria. Cudzoziemcy, aby móc założyć spółkę w tym kraju, muszą uzyskać specjalny numer (Número de Identidad de Extranjero), o który należy się starać w najbliższym Biurze dla Obcokrajowców (Oficina de Extranjería). Do założenia spółki w Hiszpanii wymagane jest także prowadzenie konta w hiszpańskim banku. Założenie spółki w Hiszpanii odbywa się w kancelarii notarialnej. 

Czym zajmuje się firma budowlana?

Firmy budowlane i remontowo-budowlane zajmują się budową, odbudową, rozbudową, nadbudową, przebudową, a także remontem czy rozbiórką różnego typu obiektów.   Usługi budowlane to szeroka i różnorodna gałąź gospodarki. Niektóre firmy budowlane świadczą jedynie wąski zakres bardzo specjalistycznych usług.  Największe segmenty przemysłu budowlanego to:

  • segment mieszkaniowy, 
  • komercyjny,
  • przemysłowy,
  • i infrastrukturalny. 

Firma budowlana może się zajmować budową i renowacją mieszkań, domów mieszkalnych, obiektów komercyjnych (sklepów, biur, hoteli, resortów, centrów usługowych, itp.), budową dróg i innych elementów infrastruktury. Zarówno firma budująca małą architekturę miejską i ogrodową (altanki, tarasy, fontanny, ogrodzenia), jak i firma stawiająca wielkie obiekty przemysłowe (huty, fabryki, kopalnie) to firmy budowlane. Większość firm budowlanych specjalizuje się w konkretnych technologiach. Coraz popularniejsze staje się odchodzenie od stawiania budynków murowanych na rzecz drewna, które jest surowcem odnawialnym. Wraz ze wzrostem zainteresowania ekologią rozwija się budownictwo drewniane. Wiele firm specjalizuje się wyłącznie w stawianiu domków szkieletowych, domków kanadyjskich itp. Znajdź swoją niszę na rynku budowlanym w Hiszpanii i zarabiaj.

Uwaga! Każda firma budowlana w Hiszpanii powinna być zarejestrowana w rejestrze REA. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/registro-empresas-acreditadas-rea/

Prawo budowlane w Hiszpanii

Zakładając firmę budowlaną w innym kraju, warto znać choćby podstawy prawa budowlanego, jakie w nim panuje. W tym celu warto zapoznać się z Hiszpańskim Technicznym Kodeksem Budynków. Código Técnico de la Edificación (CTE) określa wymagania, jakie muszą spełniać budynki w odniesieniu do podstawowych wymagań bezpieczeństwa i warunków określonych w ustawie o planowaniu budowlanym.  Kodeks określa wymagania odnośnie do projektowania, budowy, konserwacji i renowacji budynków. Warto pamiętać, że CTE to nie jedyne przepisy określające wymogi wobec budynków, należy zapoznać się także z Norma de Construcción Sismorresistente, czyli normami odporności na wstrząsy sejsmiczne. W Hiszpanii zdarzają się trzęsienia ziemi, a budynki powinny być przed nimi odpowiednio zabezpieczone.