Jak dobrać firany i zasłony do sypialni? Czym kierować się podczas zakupu?

Każdy, komu przyszło urządzać mieszkanie, doskonale zdaje sobie sprawę, jakie znaczenie w wystroju odgrywają tekstylia domowe. W przypadku sypialnianego wnętrza będzie to oczywiście pościel, ale nie tylko! Kolory ozdobnych poduszek, narzuty na łóżko czy też zasłon ma nie mniejsze znaczenie, dlatego warto zadbać o ten aspekt w celu urządzenia wymarzonej sypialni. Również firanki mogą mieć swoje dwa słowa w kwestii stylistyki wnętrza, dlatego właśnie szczególną uwagę należy poświęcić wystrojowi okolic okna. O firankach i zasłonach do sypialni w poniższym artykule. 

Firany czy zasłony do sypialni? A może oba?

Obecny trend dążenia do minimalizmu wyklucza używanie dużej ilości tekstyliów. W końcu gromadzą one kurz i roztocza, a często także wizualnie zabierają sporo przestrzeni, szczególnie przy niewielkich wnętrzach. Dlatego odchodzi się od równoczesnego stosowania firan i zasłon do sypialni, a zamiast tego korzysta się z rolet lub plisów, które w wielu przypadkach wystarczą. Warto jednak pamiętać, że dopiero piękna zasłona dobrana pod kolor wnętrza dopełni wystrój w całości. Do tego w przeciwieństwie do firan mają one bardzo praktyczne zastosowanie ograniczenia ilości światła wpadającego do wnętrza. Dlatego mogą się okazać idealnym kompromisem pomiędzy nowoczesnością sypialni a przytulnością wystroju. 

Gotowe firany do sypialni w nowoczesnej postaci

Jeśli jednak zależy nam na firanach w sypialnianym wnętrzu, to warto rozważyć nowoczesną ich formę. Takie będą gotowe firany w postaci paneli, a jeśli podobieństwo do rolet nam nie przeszkadza, to wybierzmy firankowe rolety rzymskie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się prywatnością przy nisko osadzonych oknach, a przy okazji nieco ograniczymy i zmiękczymy ostre światło słoneczne wpadające prosto do wnętrza. Tego typu gotowe firany to także wygoda w użytkowaniu i mniejsza ilość kurzu chętnie gromadzącego się w tradycyjnym materiale. 

Jakie powinny być zasłony do sypialni?

O ile gotowe firany świetnie sprawdzą się w salonie lub kuchni, gdzie spędzamy czas w ciągu dnia, o tyle w sypialni ważniejsze będą zasłony. To one pozwolą ograniczyć poranne światło, przedłużając sen, a także i wieczorny blask lamp ulicznych wdzierający się przez okna. Oprócz tego występują w bardzo ozdobnych materiałach, dzięki czemu będą stanowiły piękną ozdobę wnętrza. W przypadku zasłon do sypialni szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kolor pościeli i ścian lub też na ogólną stylistykę wnętrza. 

Zasłony do sypialni a przepuszczanie światła

Zasłony do sypialni powinny być przede wszystkim funkcjonalne. W końcu odpowiedni materiał pozwoli nam ograniczyć ilość światła dochodzącego zza okien. To z kolei pozwoli na przedłużenie sobie poranka szczególnie wtedy, gdy nasze okna wychodzą na wschód. Nie każdy bowiem lubi budzić się o piątej rano poruszony pierwszymi promieniami słońca. Oprócz tego zasłony do sypialni o odpowiedniej grubości ograniczą wieczorne światło miasta, jeśli mieszkamy przy ruchliwej i mocno oświetlonej ulicy.

Zasłony do sypialni – krótkie czy długie?

W zależności od układu okien w sypialni będziemy potrzebowali innych zasłon. Jeśli mamy to szczęście posiadać drzwi balkonowe we wnętrzu, w którym śpimy, wtedy długi materiał sięgający ziemi będzie miał o wiele więcej sensu. Tylko w ten sposób bowiem będziemy mogli w pełni cieszyć się możliwością ograniczenia ilości światła padającego do sypialni. To też może być dobrym argumentem do tego, by mając okna bez balkonu również pokusić się o dłuższe zasłony do sypialni