Garaż samochodowy czy wiata- na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Zarówno garaż jak i wiata ma za zadanie ochronić nasz samochód przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednakże, zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie w praktyce może pełnić także wiele innych funkcji, które mogą się okazać bardzo pożyteczne. Tym samym, warto się zastanowić nad tym, jakie są nasze potrzeby i jaki obiekt będzie naszym zdaniem posiadał więcej zalet.

 

Funkcjonalne garaże samochodowe

 

Koszt budowy garażu zależy od tego, jakiego rodzaju będzie to garaż. Oczywiście, jeśli chcemy, aby był to budynek ocieplany, koszty będą wysokie, ale też w jego wnętrzu raczej nie będziemy musieli się martwić o mróz. Taki rodzaj garażu sprawdza się w momencie, kiedy mamy daleko idące plany, co do tego, co jeszcze chcielibyśmy w takim garażu umieścić. Niektórzy stawiają taki budynek, aby nie tylko ochraniał pojazd, ale aby stanowił także składzik gospodarczy czy też warsztat do majsterkowania. Tańszą możliwością jest oczywiście garaż blaszany. Aby go postawić trzeba jednak wykonać specjalne słupki zalane betonem, które umożliwią jego zakotwiczenie, a jeszcze lepszym pomysłem jest betonowa wylewka. W takim garażu możemy przechować różne przedmioty, ale pamiętając o tym, że w jego wnętrzu będzie mroźno. Zarówno jeden garaż jak i drugi niemalże idealnie zabezpieczają pojazd przed wiatrem, a także opadami atmosferycznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu już nie będziemy musieli skrobać zimą przedniej szyby auta.

 

Wiata do zadań specjalnych

 

Wiata samochodowa bardzo często wygląda znacznie bardziej estetycznie od garażu, ale raczej nie sprawdzi się w roli składzika. Wiaty samochodowe w mniejszym stopniu zabezpieczają także sam pojazd- w przypadku silnej śnieżycy z bocznym wiatrem i tak trzeba będzie odśnieżyć samochodów. Wiata może pełnić jednak także funkcję altany lub tarasu, a kiedy taka jej funkcja nie jest nam potrzebna- możemy parkować tam auto. Z tego też względu dla wielu inwestorów jest to bardzo kuszące rozwiązanie.