Czym są domy segmentowe?

Coraz większą popularnością cieszą się domy segmentowe. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wśród których wymienia się m.in. szybkość wznoszenia takich domów. Jednak to nie wszystko co ma do zaoferowania ta technologia budowy domów.

Warto zatem przyjrzeć się z bliska tym domom, sposobowi ich budowy, zaletom tego rozwiązania i innym aspektom związanym z tą technologią. Zapraszamy do lektury.

Czym są domy segmentowe? Co warto o nich wiedzieć?

Domy segmentowe, inaczej domy systemowe są nowoczesnym sposobem wznoszenia budynków. Takie domy powstają z gotowych części prefabrykowanych. To sprawia, że czas ich wznoszenia jest znacznie szybszy w porównaniu do tradycyjnych technologii budowy domów. Decydując się na dom segmentowy, można wybrać realizację budynku w stanie surowym otwartym, stanie surowym zamkniętym, stanie deweloperskim albo pod klucz.

Dom segmentowy – prefabrykaty

Zanim rozpocznie się proces budowy domu segmentowego, muszą powstać poszczególne jego części – prefabrykaty. Są to półprodukty:

 

  • ściany;
  • stropy;

 

  • inne elementy budynku.

Przygotowuje się je w zakładzie produkcyjnym, według projektu. Później są one  łączone w całość w miejscu budowy. To zaś sprawia, że taki dom segmentowy może być wybudowany powstają w ciągu kilku dni.

Odpowiadając na pytanie, co to są domy segmentowe, należy przyjrzeć się technologii prefabrykacji. Istnieją trzy podstawowe sposoby prefabrykacji:

 

  • prefabrykacja otwarta – w tej technologii elementy składają się z drewnianej albo stalowej ramy, która zabudowana jest płytami konstrukcyjnymi;
  • prefabrykacja zamknięta – to bardziej zaawansowana technologia, w której ramy wypełnienia się materiałem termoizolacyjnym oraz dźwiękoszczelnym, od wewnątrz  wykończa się je się płytami gipsowo-kartonowymi, natomiast od zewnątrz warstwą elewacyjną, często w zakładzie wykonuje się także elementy instalacji oraz stolarkę okienną i drzwiową;
  • prefabrykacja modułowa – daje możliwość wzniesienia całych niewielkich domów, ewentualnie przestrzennych, sporych części domów, zwanych modułami, dzięki tej technologii istnieje możliwość złożenia całego domu z użyciem jedynie kilku dużych elementów.

 

Dom segmentowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Domy segmentowe, podobnie jak te tradycyjne mogą bardzo różnić się pomiędzy sobą. Można np. wybrać budynek według przygotowanego wcześniej projektu, może wprowadzić swoje własne zmiany, czy też  zlecić wykonanie konceptu od podstaw. Gdy już ustali się jak ma taki dom wyglądać, przekazuje się dokumentację do zakładu produkcyjnego, a tam wykonywane są poszczególne elementy budynku. Istnieje duża dowolność projektów, co pozwala na realizację wizji oraz na dostosowanie budynku do potrzeb mieszkańców.

Na placu budowy najpierw powstają fundamenty. Gdy są już gotowe, dom może powstać w ekspresowym tempie – nawet w przeciągu dwóch – czterech dni od chwili dostarczenia prefabrykatów na miejsce budowy. Budowa domów prefabrykowanych jest możliwa również zimą. Domy segmentowe mają zastosowanie jako domy całoroczne, czy też domki letniskowe. Oferta i więcej informacji na temat domów segmentowych dostępne są na Drewdom.com.